Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

Back to Full Website


ISDC 2011 SCHEDULE FOR SATURDAY, MAY 21
8:30 a.m. - 6 p.m. VBC North Hall Gallery Registration or Day Registration
Registration Package Pickup
You can also buy daily registrations here. There will be a "Will Call" table for the general public who purchase meals.
Embassy Boardroom Madison Meetings
NSS Committee Meetings and Breakout Room
See separate flyer for committee meetings and time.
Embassy Boardroom Redstone Meetings
NSS Committee Meetings and Breakout Room
See separate flyer for committee meetings and time.
Embassy Boardroom Monte Santo Meetings
SEDS Meeting
See SEDS Table in Exhibit Hall for additional information
9 a.m. - 12 p.m. VBC South Hall Ballroom 1 Program
Student Program
To Be Announced
9 a.m. - 5 p.m. VBC North Hall 1 & 2 Exhibit
Exhibit Hall Opens
Open to conference attendees. General public can purchase day passes.
9 a.m. - 10:30 a.m. VBC North Hall 3 Plenary
Google Lunar X PRIZE Teams Status
Moderated by Michael Doornbos of EVADot.com. Teams attending are: Omega Envoy, Part Time Scientist, Penn State Lunar Lion Team, Rocket City Space Pioneers, Team FREDNET, Team Jurban, Team Phoenicia and White Label Space.
10 a.m. Embassy Suites Main Entrance Bus for U.S. Space and Rocket Center
Depart Embassy Suites for U.S. Space and Rocket Center. Return trip is at 1 pm.
10:30 a.m. - 11:00 a.m. VBC North Hall 1 & 2 Coffee Break & Networking
11 a.m. - 12 p.m. VBC East Hall 2 Book Authors Panel
The Next 100 Years of Space Activities
Free to attend. Open to the general public. Participating authors: Les Johnson, Robert Zubrin, Rick Tumlinson, Pat Duggins, Neda Ansari, Stephen Johnson, and Stephanie Osborn.
VBC North Hall 3 Special - Google Lunar X PRIZE
Google Lunar X PRIZE Teams Part 2
Moderated by Michael Doornbos of EVADot.com. Teams attending are: Omega Envoy, Part Time Scientist, Penn State Lunar Lion Team, Rocket City Space Pioneers, Team FREDNET, Team Jurban, Team Phoenicia and White Label Space.
VBC North Salon 1 Space Solar Power Symposium
Space Solar Power - Progress and Prospects Panel
John C. Mankins (Artemis Innovation)
VBC North Salon 2 Green Room
Speakers' green room and networking room.
VBC North Salon 5 Education
A Systems Approach to Education
Philomena Grodzka (HAL5)
VBC North Salon 6 Space Settlement & Colonization
Report of NASA "NPSIRES" Program Moon Base Design Integrated Project Team
Edward Kiker (U.S. Army)
Student Space Settlement Design Contest Winner: Oral Presentation by Team HA:WK (10 min only)
Team: HA:WK from Romania
Student Space Settlement Design Contest Winner: Oral Presentation by Team Ashoka (10 min only)
Team Ashoka from India
VBC North Salon 8 Living in Space
A Vision for Space Settlement Encompassing Life and Culture
Akshat Dutt; Nisag Behara (DPS Rourkela, India)
Student Space Settlement Design Contest Winner: Oral Presentation by Team Life on the Space Station (10 min only)
Team Life on the Space Station from Romania
Student Space Settlement Design Contest Winner: Oral Presentation by Team Mission NISSI (10 min only)
Team Mission NISSI from India
Student Space Settlement Design Contest Winner: Oral Presentation by Team Read Me: Re-Establishing and Defining Mother Earth (10 min only)
Team Read Me from India
VBC North Salon 10 Space and Planetary Sciences
Viewing our Sun from Space and the Sun's Effects on Earth's Environment
Shi Tsan Wu (University of Alabama in Huntsville)
12 p.m. - 1:45 p.m. VBC East Hall 3 Luncheon
SpaceX
Adam Harris (SpaceX), Receiving 2011 Space Pioneer Award on behalf of SpaceX
1 p.m - 5 p.m. VBC East Hall 2 Book Authors Lectures and Signing
How Propulsion Technology Shaped Beyond-Low-Earth Orbit Exploration Roadmaps
Authors who will be presenting include: Marianne Dyson, Ed Buckbee, David Hitt, Pat Duggins, Robert Zubrin, Neda Ansari, Les Johnson, Loretta Hall, Stephen Johnson, Paul Wieland, and Stephanie Osborn.
2 p.m. - 3 p.m. VBC North Hall 3 Special Presentation
Special Presentation by Virgin Galactic
George Whitesides (Virgin Galactics)
VBC North Salon 1 Space Solar Power Symposium
Are SunSats the Next Generation ComSats
Don Flournoy (Ohio University)
VBC North Salon 6 Space Colonization and Settlement
Key Technologies for Exploration - Realizing the National Laboratory Potential of the ISS
Anita Gale (Boeing)
Health Care Delivery Issues for Space Colonization
Edward McCullough (AIAA Space Colonization Technical Committee)
VBC North Salon 8 Living in Space
The Overview Effect
Frank White (Author; The Overview Effect Institute)
Humankind Thriving on Extraterrestrial Planets
Sherry Bell (Kepler Space University)
VBC North Salon 10 Space and Planetary Sciences
Development of an Inexpensive Spectrophotometer and a MATLAB Spectral Analysis Program
Lakshmi Raju (Alabama School of Fine Arts)
Astronomy Space Exploration for the Rest of Us
Richard Norman (Von Braun Astronomical Society)
2 p.m. - 5 p.m. VBC North Salon 2 Technology
Space Communication and Navigation Panel
Jim Schier [Chair] (NASA HQ); Anfew J. Cecil (NASA MSFC); Keith Genreau (NASA GSFC); Rober Romanofsky (Cleveland State University; National Security Space Office); Tom Roberts (NASA JPL)
VBC North Salon 3 Remembering the Von Braun Team
The Wernher von Braun Rocket Team Remembered
Ed Buckbee [Moderator] (Author; Director Emeritus US Space & Rocket Center); David L. Christensen (Aerospace Consultant); Robert Schwinghamer (Former MSFC Associate Director, Technical); Frank Williams (Special Assistant to Wernher von Braun)
The Rest of the Story: The Second Generation
Klaus Dannenberg [Moderator] (AIAA); Heidi Weber Collier (U.S. Army; Paperclip2); Martin Dahm (Miltec Systems Company); Uwe Hueter (SAIC)
2:45 p.m. - 3:30 p.m. VBC North Hall 1 & 2 Coffee
Coffee and Light Snacks Available
3 p.m. - 4 p.m. VBC North Hall 3 Special Presentation
Special Presentation by Aurora Aerospace
Howard Chipman (Aurora Aerospace); Veronique Koken-Baisa (Aurora Aerospace)
VBC North Salon 1 Space Solar Power Symosium
SSP Student Visualization Team Presentations
Various
VBC North Salon 5 Education, Outreach, and History
Lakshita - An Educational Hub in Space
Navdeep Sharma (Guru Nanak Dev University, India)
The Experience for the Next Generation of Innovators through Networked Engineering and Research (ENGINEER) Program
P.J. BENFIELD (University of Alabama in Huntsville)
VBC North Salon 6 Space Colonization and Settlement
New Infrastructure Concepts for Space Development
David Smitherman (NASA MSFC)
Paths to Space Settlement
Al Globus (San Jose State University; NSS Director)
VBC North Salon 8 Living in Space
Law of Space Abundance
Bob Krone (Kepler Space University)
Quality Laws for Space Governance
David Schrunk (Quality of Laws Institute)
VBC North Salon 10 Space and Planetary Sciences
SERVIR: From Space to Village
Dan Irwin (NASA MSFC)
1 p.m. Embassy Suites Main Entrance Bus for U.S. Space and Rocket Center
Depart Embassy Suites for U.S. Space and Rocket Center. Return trip is at 4 pm.
4 p.m. - 5 p.m. North Hall 3 Breakthrough Science and Technology
Due to the amount of information presented, this session will end at 5:30 p.m.
Sweating the Small Stuff: The Risks Posed by Meteors and Meteoroids to Ground Dwellers and Spacecraft
Bill Cooke (NASA MSFC)
Mysteries of Micrometeoroids and Near Space Plasma Effects as Little Understood In-Space Material Transport Processes
Bill Gardiner (NSS)
VBC North Salon 5 Education, Outreach, and History
Next to Connect: Federation of Galaxy Explorers addresses the changing paradigm of space education for the next generation.
Marcia Fiamengo (Federation of Galaxy Explorers)
Recruiting 10 Year-Old Space Enthusiasts in Inner City Schools
John Wilkes (Worcester Polytechnic Institute)
VBC North Salon 6 Space Colonization and Settlement
Life Support Systems and Structural Design for Space Colony
Varun Vruddhula (State University of New York at Buffalo)
Low Earth Orbit (LEO): Evolution as an Economic Zone
Ron Kohl (R. J. Kohl & Assoc)
VBC North Salon 8 Living in Space
Energy: Renewable, Non-Renewable, and Space Based Solar Power
Robert Frantz (Kepler Space University), Feng Hsu (Space Energy), Mike Snead, Neville Marzwell
VBC North Salon 10 Space and Planetary Sciences
Overview of Hayabusa Mission
Junichiro Kawaguchi (JAXA)
4 p.m. - 6 p.m. VBC South Hall Ballroom 1 Special
Space Ambassador Reception
6 p.m. - 9:00 p.m. VBC East Hall 3 Dinner
NSS Awards Dinner
Keynote Speaker: Jeff Greason (XCOR); NSS Chapter Awards, ISDC Appreciations and HAL5 Awards
8 p.m. - 9:30 p.m. VBC South Hall Ballroom 1 Youth Program
Evening Youth Program
To Be Announced
9:30 p.m. - Midnight Embassy Madison Boardroom Meeting
NSS Chapters Assembly Meeting
All NSS Chapter leaders should attend or send a representative.
Embassy Hospitality Room Social
ISDC Hospitality
Hosted by SEDS


Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

Back to Full Website